שאלות ותשובות -
כל מה שחשוב לדעת על הטיפול הסיעודי

סיוע לאדם שהפך לסיעודי נחשב למשימה בה מעורבים רגש, חששות והתלבטויות רבות, בה נדרשים לעתים המסייעים לקבל החלטות חשובות הקשורות באיכות חייו של יקירם: בחירת המסגרת הסיעודית בה ישהה, בחירת המטפל הסיעודי שיסייע לו ועוד.
 
כדי להקל עליכם במעט בתקופה המורכבת בה אתם נמצאים, ריכזנו למענכם מספר שאלות נפוצות שיפזרו מעט את הערפל בכל הקשור לתחום הסיעוד ויסייעו לכם לבחור את הטיפול המתאים ביותר ליקירכם.
 
מי מוגדר כאדם סיעודי?
ההגדרה, שנקבעה על ידי המדינה, קובעת כי אדם סיעודי הוא מי שאינו מסוגל לבצע בעצמו לפחות 3 מתוך 6 הפעולות הבסיסיות הבאות: אכילה ושתייה, ניידות, רחצה, קימה ושכיבה, הלבשה, שליטה בסוגרים. בנוסף, גם אדם תשוש נפש (חולה אלצהיימר למשל) הזקוק להשגחה צמודה יוגדר כסיעודי.
 
מי זכאי לקצבת סיעוד מביטוח לאומי?
ראשית, נציין כי הקצבה ניתנת לאזרחים במסגרת חוק הסיעוד הממלכתי שנחקק בשנת 1988, זאת במטרה להקל על בני המשפחה הנדרשים לטפל בהוריהם הקשישים.
זכאים לקצבה אזרחים ישראלים העומדים בקריטריונים הבאים:
  • הגיעו לגיל פרישה (גברים בגיל 67, נשים בגיל 62)
  • מתגוררים בביתם (ולא במוסד סיעודי או בית אבות)
  • עומדים במבחן הכנסה לקבלת הקצבה
  • זקוקים לסיוע של הזולת בביצוע הפעולות הבסיסיות הבאות: אכילה ושתייה, הלבשה, רחצה, קימה ושכיבה, ניידות בבית ושליטה על סוגרים.
בנוסף, הקצבה ניתנת גם לקשישים המוגדרים 'תשושי נפש' וזקוקים להשגחה צמודה לטובת שמירה על ביטחונם האישי וביטחון הסביבה.
 
מידע נוסף על הקריטריונים לקבלת הקצבה ניתן למצוא באתר ביטוח לאומי.
 
מהו מבחן התלות (ADL) ומה הוא כולל?
מבחן התלות - ADL (Activities of Daily Living) הינו מבחן לקביעת יכולת תפקודית אותו נדרשים לעבור קשישים סיעודיים כדי לקבוע אם הם זכאים לסיוע מהמדינה וכן את היקפו. המבחן, אותו מבצע 'מעריך' מטעם הביטוח הלאומי, בודק את רמת תפקודו היומיומית של הקשיש - יכולתו לבצע 6 פעולות הנחשבות לפעולות בסיסיות בחייו של כל אדם. על פי התוצאה שתתקבל יקבע הביטוח הלאומי האם הוא זכאי או לא זכאי לקבלת קצבה מביטוח לאומי.  
אנו מקווים
שעמוד זה סייע לכם. 

שאלות ותשובות נוספות בנושא סיעוד תוכלו למצוא גם באתר ביטוח לאומי. 

האם ניתן לערער על תוצאת המבחן?
אם בקשתכם לקצבה נדחתה בעקבות מבחן התלות תוכלו לערער על תוצאת המבחן. בנוסף, תוכלו לבקש מבחן חוזר במקרים בהם חלה הידרדרות במצב יקירכם.
קראו עוד על מבחן התלות וכיצד תוכלו להתכונן אליו
 
מהו היקף הסיוע שניתן לקבל באמצעות גמלת הסיעוד?
בסיום מבחן התפקוד יקבל הקשיש ניקוד שיקבע למעשה את זכאותו לקצבה ואת דרגת הסיוע לה הוא זכאי (3 דרגות). הניקוד נקבע בהתאם לתוצאות המבחן בכל אחת מהפעולות שנבדקו. ככל שהציון המרבי יהיה גבוה יותר יהיה זכאי הקשיש לסיוע גדול יותר, קרי שעות סיעוד רבות יותר: 9.75 שעות, 16 שעות או מקסימום של 18 שעות שבועיות.
 
תוך כמה זמן מתקבלת תשובת הזכאות לקצבה?
מרגע הגשת טפסי הבקשה לזכאות לקצבה יעברו בד"כ שבועיים עד ביצוע מבחן התלות. טיפול בבקשת הזכאות אורך כחודשיים מרגע ביצוע המבחן. חשוב לדעת: בתקופה זו תוכלו לקבל סיוע מיידי וללא עלות באמצעות שירותי טרום הסיעוד של חברתנו.
 
מהם שירותי טרום סיעוד ומה הם כוללים?
שירותי טרום סיעוד ניתנים למטופלים הזקוקים לעזרה סיעודית באופן מיידי ושהטיפול בתביעתם לגמלת סיעוד מול ביטוח לאומי טרם הסתיים. כדי לקבל את שירותי טרום הסיעוד יש ליצור קשר עם אחת מחברות הסיעוד שתשלח לבית יקירכם צוות (הכולל לרוב אחות ועובדת סוציאלית) שיעריך ויבחן את תפקודו, מצבו הגופני ועוד. לאחר הבדיקה ייקבע מספר שעות הסיעוד להן יהיה זכאי יקירכם. בנוסף, תספק לכם חברת הסיעוד את כל המידע החשוב והנחוץ אודות תהליך הגשת הבקשה לגמלת הסיעוד, עד קבלת תשובה בדבר הזכאות ותחילת הטיפול הסיעודי. והכול - ללא התחייבות וללא עלות.
למידע נוסף על שירותי טרום הסיעוד
 
מה תפקידה של המטפלת הסיעודית?
תפקידה העיקרי של המטפלת הסיעודית הוא לאפשר למטופל להמשיך לחיות בכבוד, לשמור על שגרת חיים רגילה ככל הניתן ולסייע לו במגוון פעולות ומטלות כגון: אכילה, בישול, רחצה והיגיינה, החלפת בגדים, ניקיון וסידור הבית ואפילו בסידורים וקניות או ביציאה מחוץ לבית במטרה לשאוף אוויר צח.
ישנם מקרים בהם המטפלת סיעודית תסייע למטופל מספר שעות שבועיות בלבד, וישנם מקרים בהם היא תשהה לצדו 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע. הכול בהתאם למצבו הרפואי וצרכיו הייחודיים של האדם הסיעודי. עוד על חשיבותה של המטפלת הסיעודית
מה חשוב לבדוק כשמחפשים מטפל/ת סיעודי/ת?
לפני הכול, חשוב לוודא כי המטפל או המטפלת שתבחרו מועסקים בחברה המתמחה בשירותי סיעוד ומעסיקה מטפלים מנוסים העוברים את כל ההדרכות וההשתלמויות הנדרשות.
בנוסף, חשוב שתבדקו מספר קריטריונים נוספים: בדקו האם מדובר במטפלת מוסמכת ומנוסה, עמדו על אישיותה ואופייה, בחנו את התאמתה ליקירכם ועוד.
בואו ללמוד כיצד למצוא את המטפל המתאים ביותר ליקירכם
 
מהם היתרונות בטיפול סיעודי בבית המטופל?
לטיפול סיעודי בבית המטופל יש מגוון יתרונות משמעותיים ובראשם היכולת להישאר בסביבה הנוחה והבטוחה של האדם הסיעודי ומהצד השני - ההימנעות מהזעזועים ומקשיי ההסתגלות הכרוכים במעבר למסגרת חדשה ואינה מוכרת.
עוד על יתרונות הטיפול הסיעודי בבית המטופל
 
במה יכולה לסייע אחות סיעודית פרטית בבית חולים?
אחות סיעודית פרטית תעניק ליקירכם השגחה אישית וצמודה ותדאג לכל צרכיו בזמן שהותו בבית החולים: החלפת תחבושות, מתן זריקות, החלפת עירויים, סיוע בפעולות יומיומיות כגון אכילה, מקלחת, לבוש ועוד. בנוסף היא תוכל לתת לכם מענה מיידי ולעדכנכם באופן שוטף בכל התפתחות רפואית של יקירכם. ההשגחה בבית החולים תוענק ליקירכם לכל תקופה שתידרש ובהתאם לצורך - החל משעות בודדות ביום ועד להשגחה רציפה -24/7.
עוד על שירותי אחות פרטית בבית חולים
 
האם ניתן לקבל החזרים על אחות פרטית בבית חולים?
בעלי ביטוחים משלימים של קופות החולים זכאים במקרים מסוימים לקבלת החזרים בגין שירותי אחות פרטית. התקשרו אלינו ונשמח להעניק לכם ייעוץ בנושא.
 
איך מעסיקים מטפל סיעודי זר וכיצד מקבלים היתר להעסקתו?
כדי שתוכלו לקבל היתר להעסקת מטפל סיעודי זר תתבקשו להגיש בקשה לרשות האוכלוסין וההגירה האמונה על הטיפול בנושא. מטפל סיעודי זר ניתן למצוא באחת מהדרכים הבאות:
לפנות ללשכה פרטית שקיבלה מרשות האוכלוסין וההגירה רישיון להבאה, לתיווך ולטיפול בעובדים זרים בענף הסיעוד, לפנות לחברת סיעוד שתקשר אתכם ללשכה פרטית או לפנות עצמאית למטפל סיעודי זר השוהה בארץ (בעל רישיון תקף לשהות בארץ) שקיבלתם עליו המלצה.
 
מי זכאי להעסיק מטפל סיעודי זר?
מדינת ישראל הגדירה מספר קריטריונים הקובעים מי זכאי להעסיק מטפל סיעודי זר. באופן כללי ניתן לומר כי ההיתר מוענק במקרי סיעוד קשים הדורשים השגחה צמודה לאורך כל שעות היום. בין הקריטריונים שנקבעו: הגעת המטופל לגיל פרישה (למעט במקרים של נכים הזכאים לקצבה מהביטוח הלאומי), חיים בקהילה (קשישים או מטופלים שלא שוהים במוסד המעניק שירותי סיעוד כגון בית חולים, מרכז שיקום, מחלקות סיעודיות ועוד), צבירה של לפחות 4.5 נקודות במבחן התלות (ADL) ועוד. למידע נוסף על העסקת מטפל/ת סיעודי/ת זר/ה
 
האם מי שמעסיק מטפל זר זכאי לקבל את קצבת הסיעוד בכסף?
זכאי לגמלת סיעוד המעסיק מטפל צמוד יכול לבחור (בתנאים מסוימים) לקבל את גמלת הסיעוד כגמלה כספית לחשבון הבנק שלו וכן להעסיק בעצמו את המטפל הסיעודי, ללא תיווך של חברת סיעוד. פרטים נוספים ניתן לקבל באתר ביטוח לאומי.
 
מה חשוב לבדוק כאשר מחפשים בית אבות או דיור מוגן לקשיש?
ראשית, חשוב שבית האבות שתבחרו יתאים ככל הניתן למצבו הבריאותי והפיזי של יקירכם. יחד עם זאת חשוב שבית האבות יתאים ככל הניתן גם לכם - בני המשפחה שיבקרו את יקירם בשגרת היומיום. בנוסף, חשוב שתתייעצו עם גורמים מקצועיים המכירים את ההיסטוריה הרפואית של יקירכם, שתשתפו את יקירכם ככל האפשר בקבלת ההחלטה, שתבדקו כמה שיותר בתי אבות לפני קבלת ההחלטה ועוד.
מצאתם בית אבות שנראה לכם מתאים? חשוב שתבדקו מספר דברים כגון הימצאות רישיון הפעלה או רישיון של משרד הבריאות, תנאי תשלום ועלויות, מספר המטפלים ביחס למספר הדיירים, שעות פעילות בית האבות, אופי האוכלוסייה, פעילויות חברתיות בבית האבות ועוד.
עוד טיפים ועצות שיסייעו לכם בבחירת בית אבות ליקירכם
 
מה כוללים שירותי ההשמה בבית אבות בחברתכם?
שירותי הייעוץ וההשמה בבתי אבות ובדיור מוגן של שירה שירותי סיעוד יעניקו לכם את כל הסיוע והייעוץ הנחוצים בטרם תקבלו את ההחלטה על המסגרת המתאימה ליקירכם: נסייע לכם בחיפוש בתי האבות, נבחן יחד עמכם את התאמתם ליקירכם. בנוסף, נסייר עמכם בבתי האבות שנראים לכם מתאימים, עד קליטתו והשתלבותו המלאה של יקירכם במקום המגורים החדש. קראו עוד על שירותי ההשמה שלנו
 
האם ניצולי שואה סיעודיים זכאים להטבות ולזכויות מיוחדות?
ניצולי שואה המוגדרים כסיעודיים זכאים לזכויות יתר אותן מעניקה המדינה ועמותות נוספות. בין הזכויות ניתן למנות תוספת של 9 שעות סיעוד שבועיות, עזרה סיעודית קצרת מועד לאחר אשפוז, טיפולי שיניים ללא עלות, קבלת משקפיים חינם ועוד.
למידע נוסף על הזכויות לניצולי שואה סיעודיים
 
אנו מקווים שעמוד זה סייע לכם.
שאלות ותשובות נוספות בנושא סיעוד תוכלו למצוא גם באתר ביטוח לאומי
 

מעוניינים במידע נוסף?
חייגו עכשיו: 072-33-80-309
או מלאו פרטיכם וניצור קשר בהקדם:
חברות סיעוד     שירותי סיעוד בבית     אחיות סיעוד     טיפול בקשישים     בתי אבות     בתי אבות פרטיים     שירותי סיעוד בבית     בתי אבות ודיור מוגן     מטפלת סיעודית     טיפול סיעודי     שירותי סיעוד     מטפלת לאדם סיעודי     עובדים זרים לסיעוד     עובד זר סיעודי     עזרה סיעודית     אחות לאחר ניתוח     אחיות סיעודיות ללילה     אחיות פרטיות ללילה     אחיות פרטיות     מטפל פרטי 24/7     מטפלת סיעודית ישראלית     מטפלת פרטית 24/7     מטפלת פרטית     שירותי אחיות