קצבת הסיעוד לקשישים

כל מה שחשוב לדעת
 
קשישים ההופכים לסיעודיים זקוקים פעמים רבות לסיוע של מטפל או מטפלת סיעודית שיסייעו להם בביצוע פעולות בסיסיות ומטלות ויומיומיות.
מדינת ישראל, המודעת לעלויות הגבוהות הכרוכות בטיפול הסיעודי מעניקה לאזרחיה הקשישים קצבת סיעוד במסגרת חוק הסיעוד הממלכתי שחוקקה הכנסת בשנת 1988, זאת במטרה להקל על שגרת חיי הקשיש הסיעודי ולסייע במעט במימון העלויות הכבדות הכרוכות בטיפול הסיעודי.
 

יקירכם זקוק לטיפול סיעודי?

במאמר זה נסביר את כל מה שחשוב לכם לדעת בטרם תתחילו את תהליך הגשת הבקשה לקצבה עבור יקירכם, על מנת שיקבל את הסיוע המגיע לו במהירות האפשרית.
 

מי זכאי לקצבת סיעוד?
זכאים לקצבה אזרחים ישראלים העומדים בקריטריונים הבאים:
  • הגיעו לגיל פרישה (גברים בגיל 67, נשים בגיל 62)
  • מתגוררים בביתם (ולא במוסד סיעודי או בבית אבות)
  • עומדים במבחן הכנסה לקבלת הקצבה
  • זקוקים לסיוע של הזולת בביצוע הפעולות הבסיסיות הבאות: אכילה ושתייה, הלבשה, רחצה, קימה ושכיבה, ניידות בבית ושליטה על סוגרים.
בנוסף, זכאים לקצבה גם קשישים המוגדרים 'תשושי נפש' וזקוקים להשגחה צמודה לטובת שמירה על ביטחונם האישי וביטחון הסביבה.
 

כיצד מוענקת קצבת הסיעוד?

שלא כמו קצבאות אחרות שמעניקה המדינה לאזרחיה, קצבת הסיעוד אינה מוענקת כגמלה כספית חודשית אלא בטיפול וסיוע של מטפל/ת סיעודי/ת. בנוסף, מעניקה הקצבה לזכאים לה סיוע במגוון תחומים נוספים כגון ביקורים במרכזי יום לקשיש (המציעים לקשישים ארוחות חמות, פעילויות העשרה, חברה ועוד), אספקת מוצרי ספיגה, משדרי מצוקה, שירותי כביסה ועוד.
חשוב לציין: במקרים מסוימים כגון בהם מועסק המטפל הסיעודי באופן ישיר על ידי הקשיש או משפחתו (ולא באמצעות חברה סיעודית) מאפשרת המדינה לקבל את הקצבה גם כגמלה כספית המופקדת ישירות בחשבון הבנק של הקשיש.

 
כיצד נקבע היקף הסיוע שמקבל הקשיש?

הביטוח הלאומי קבע 3 מדרגות סיוע (א', ב', ו- ג') המגדירות את מצב הקשיש ובהתאם להן נקבע הסיוע - שעות סיעוד שיקבל הקשיש ממטפל או מטפלת סיעודית.
המדרגות נקבעות באמצעות מבחן התלות (ADL - Activities of Daily Living), מבחן אותו נדרש לעבור כל קשיש שמבקש לקבל סיוע מהמדינה ובו נבדקת יכולתו התפקודית - האם וכיצד הוא מסוגל לבצע 6 פעולות יומיומיות בסיסיות. בסיום המבחן יתקבל ציון שיקבע למעשה את היקף הסיוע שיקבל הקשיש. ככל שציון יהיה גבוה יותר כך היקף הסיוע יהיה גדול יותר - קרי שעות סיעוד רבות יותר:
  • זכאים ל- 91%  גמלה יקבלו 9.75 שעות סיעוד שבועיות
  • זכאים ל- 150% גמלה יקבלו 16 שעות סיעוד שבועיות
  • זכאים ל- 168% גמלה יקבלו 18 שעות סיעוד שבועיות
 
במה תסייע המטפל הסיעודית לקשיש?

תפקיד המטפלת הסיעודית הוא לאפשר לקשיש להמשיך לחיות בכבוד ולשמור על שגרת חיים רגילה ככל הניתן. זאת באמצעות סיוע במגוון פעולות ומטלות, בהתאם לרמת הסיעוד: אכילה, בישול, רחצה והיגיינה, קימה ושכיבה, החלפת בגדים ואפילו בעבודות משק בית קלות, בקניות או ביציאה מחוץ לבית כדי לשאוף אוויר צח. עוד על חשיבות ותפקידיה של המטפלת הסיעודית
 

איך מגישים את הבקשה לקצבת סיעוד?

קשישים המעוניינים לקבל קצבת סיעוד נדרשים, כאמור, לעבור את מבחן התלות שיקבע את זכאותם. כדי להתחיל בתהליך על הקשיש (או בני משפחתו) להגיש טופס בקשה לביטוח הלאומי, אליו תידרשו לצרף מסמכים שונים כגון צילום תעודת זהות, אישורי הכנסה, אישורים רפואיים הקשורים במצבו הרפואי של יקירכם ועוד. מילוי הטופס באופן תקין חשוב מאוד על מנת שהטיפול בבקשה יהיה מהיר ויעיל.
תוכלו לקבל את טופס התביעה בכל אחד מסניפי המוסד לביטוח לאומי, להדפיסו באתר ביטוח לאומי או ליצור עמנו קשר ונסייע לכם בהגשת הבקשה.
 
יקירכם זקוק לטיפול סיעודי?
צרו עמנו קשר ונסייע לכם בהגשת הבקשה לקצבה:
  • במילוי טופס הבקשה.
  • הגשתו לביטוח הלאומי.
  • בבדיקת סטאטוס הטיפול בבקשה.
נעשה הכול לקיצור התהליך על מנת שיקירכם יקבל את הסיוע החשוב המגיע לו במהירות האפשרית.
 
תוך כמה זמן מתקבלת התשובה מביטוח לאומי?
מרגע הגשת טופסי הבקשה יעברו בד"כ שבועיים עד ביצוע מבחן התלות שהזכרנו בתחילת המאמר. לאחר מכן יעברו עוד כחודשיים בערך בהם יטפלו ויבחנו את בקשתכם.

לידיעתכם:
עד קבלת התשובה מביטוח לאומי נעניק ליקירכם טיפול סיעודי מצוות המטפלים והמטפלות המקצועי והמנוסה בחברתנו במסגרת שירותי טרום הסיעוד של חברתנו. והכול ללא עלות וללא התחייבות.
 
מידע נוסף אודות קצבת הסיעוד והקריטריונים לקבלתה תוכלו למצוא באתר ביטוח לאומי.
 
מידע נוסף:
מטפלת סיעודית  
מטפלים סיעודיים זרים - כל היתרונות  
אחות פרטית בבית חולים  
טיפול סיעודי בבית המטופל  
שירותי טרום סיעוד  
מבחן התלות - ADL  
קצבת הסיעוד לקשישים  
כיצד לבחור בית אבות?  
עזרה סיעודית לניצולי שואה  
 

מעוניינים במידע נוסף?
חייגו עכשיו: 072-33-80-309
או מלאו פרטיכם וניצור קשר בהקדם:
חברות סיעוד     שירותי סיעוד בבית     אחיות סיעוד     טיפול בקשישים     בתי אבות     בתי אבות פרטיים     שירותי סיעוד בבית     בתי אבות ודיור מוגן     מטפלת סיעודית     טיפול סיעודי     שירותי סיעוד     מטפלת לאדם סיעודי     עובדים זרים לסיעוד     עובד זר סיעודי     עזרה סיעודית     אחות לאחר ניתוח     אחיות סיעודיות ללילה     אחיות פרטיות ללילה     אחיות פרטיות     מטפל פרטי 24/7     מטפלת סיעודית ישראלית     מטפלת פרטית 24/7     מטפלת פרטית     שירותי אחיות