מדינת ישראל, בסיוע קרנות ועמותות שונות שקמו במהלך השנים, הבינה את הצורך והמחויבות לסייע לאוכלוסיית ניצולי השואה הסיעודיים ומנסה להעניק להם זכויות והטבות נוספות, זאת בעקבות ההכרה בקשיים הייחודיים עמם הם מתמודדים ועל מנת לאפשר להם חיים בכבוד. 

חלק ניכר מהסיוע לניצולי השואה הסיעודיים ניתן בשירותי סיעוד ולעתים גם בתמורה כספית, זאת מתוך ההכרה שהטיפול הסיעודי כרוך בהוצאות כבדות מנשוא, הוצאות שרבים מהקשישים אינם מסוגלים לעמוד בהן. 

יקירכם ניצול שואה ומוגדר כסיעודי?
בוודאי גם אתם רואים מדי שנה את כל אותם הקשישים ניצולי השואה הזכאים לעזרה וסיוע אך אינם מקבלים אותם לצערנו בגלל בירוקרטיה, חוסר ידיעה או חוסר בקרובי משפחה שיסייעו להם ויעמדו על זכויותיהם.

במאמר הבא ריכזנו עבורכם מידע חשוב על זכויות והטבות המגיעות לקשישים המוכרים כניצולי שואה ומוגדרים כסיעודיים, כך שאם אחד מבני משפחתכם מוגדר ככזה תוכלו לעזור לו לקבל את הסיוע שכה מגיע לו. מרבית הזכויות שנזכיר כאן מוענקות באמצעות הקרן לרווחת נפגעי השואה, עמותה ייחודית שנוסדה בשנת 1991 - ע"י  ניצולי שואה עבור ניצולי שואה, שחרטה על דגלה לסייע לאוכלוסייה זו.

תוספת שעות סיעוד
מדינת ישראל רואה חשיבות רבה במתן אפשרות לאוכלוסיית הקשישים לחיות בביתם ומעניקה לקשישים שהוגדרו כסיעודיים או תשושי נפש קצבת סיעוד, הניתנת באמצעות הביטוח הלאומי ובמסגרת חוק הסיעוד הממלכתי שנחקק בשנת 1988. 

קשישים הזכאים לקצבת הסיעוד מתוקף חוק הסיעוד זכאים בין היתר לשעות טיפול סיעודי בביתם. היקף הסיוע מוגבל ונע בין 9.75 שעות שבועיות ועד 18 שעות שבועיות (מי שמעסיק מטפלת ישראלית זכאי לתוספת של 4 שעות ומכאן, למקסימום 22 שעות סיעוד שבועיות).

במסגרת זכויות היתר שמעניקה המדינה לניצולי השואה הסיעודיים, מוענקות להם 9 שעות סיעוד נוספות, בנוסף למספר השעות לו הם זכאים על פי חוק הסיעוד. 

מי זכאי לתוספת זו?
על מקבלי התוספת לעמוד ב-2 קריטריונים שקבעה המדינה: 

1. ניצולי שואה שחיו תחת הכיבוש הנאצי בזמן מלחמת העולם השנייה ועברו את התקופה בגטאות, במחנות הריכוז או במסתור, תוך סיכון חיים, או שחיו בארצות שהיו גרורותיה של גרמניה הנאצית כמו רומניה, בולגריה, לוב, טוניס, צרפת, איטליה, הולנד והונגריה וסבלו מרדיפות הנאצים. בנוסף, מי שברחו משטחי הכיבוש: מגרמניה לאחר 1933, מאוסטריה לאחר 1938, ומשאר הארצות לאחר פרוץ המלחמה ועד ליום 08.05.1945.

2. אדם סיעודי התלוי לחלוטין בעזרת הזולת והוגדר ע"י המוסד לביטוח לאומי כמי שזכאי לגמלת סיעוד בשיעור 150% או 168% (זכאות של 16-18 שעות שבועיות) או זכאי לקצבת שר"מ (שירותים מיוחדים) בהיקף 105% או 175% או זכאי לשעות "עזרה לזולת" מטעם משרד הביטחון בהיקף של 66 שעות חודשיות לפחות.

אם ניקח לדוגמא קשיש סיעודי העומד בקריטריונים שצוינו לעיל וזכאי ל-16 שעות שבועיות מכוח חוק הסיעוד הממלכתי, הרי שלאחר שיוכר גם כזכאי לתוספת 9 השעות של הקרן לרווחת נפגעי השואה הוא יהיה זכאי סה"כ ל- 25 שעות סיעוד שבועיות (ובמקרה שמסייעת לו מטפלת סיעודית ישראלית יעלה היקף הזכאות ל- 29 שעות שבועיות). למידע נוסף על תוספת השעות

חשוב לדעת: החל מתאריך 01.01.15 ניצולי שואה המקבלים את גמלת הסיעוד מביטוח לאומי כגמלה כספית זכאים לקבל גם את תוספת 9 השעות כגמלה כספית, זאת באמצעות פנייה לוועידת התביעות בטלפון 03-5194400.

עזרה סיעודית קצרת מועד לאחר אשפוז
עוד סיוע שמקבלים ניצולי השואה הקשישים, במימונה של מדינת ישראל ובאמצעות הרשות לזכויות ניצולי השואה - משרד האוצר. מטרת הסיוע - לאפשר לניצולי שואה שאושפזו באופן פתאומי לקבל טיפול סיעודי שיסייע להם לחזור לקהילה ולפעילות רגילה לאחר שחרורם מבית החולים. הזכאים לסיוע יקבלו 50 שעות סיעוד לתקופה של חודשיים או עד לקבלת הזכאות לסיעוד מביטוח לאומי מתוקף חוק הסיעוד הממלכתי.

חשוב לדעת:
הסיוע מותנה במבחן הכנסה של הקשיש ויוענק בתנאי שהכנסתו אינה עולה על 9,090 ₪ (נכון לאוגוסט 2016 ולא כולל תגמולים ורנטות בגין נרדפות). בנוסף, זכאים לקבל את הסיוע מי שיגישו את הבקשה בתקופת האשפוז ובאמצעות העובד הסוציאלי של בית החולים בלבד.

ישנן עוד הטבות רבות להן זכאים ניצולי השואה הסיעודיים במסגרת הקרן לרווחת נפגעי השואה, אך לא רק:
טיפולי שיניים ללא עלות
'מחוברים' - מחשבים בבתי ניצולים
קבלת משקפיים חינם ועוד. 

אנו מקווים כי מאמר זה סייע לרווחת יקירכם וממליצים לחפש מידע וזכויות נוספות באתר הקרן לרווחת נפגעי השואה ובעמותות נוספות ברשת. הכול כדי שיקירכם יקבל את ההטבות והזכויות המגיעות לו ועשויות לשפר את איכות חייו.
 

עזרה סיעודית לניצולי שואה

מידע נוסף:
מטפלת סיעודית  
מטפלים סיעודיים זרים - כל היתרונות  
אחות פרטית בבית חולים  
טיפול סיעודי בבית המטופל  
שירותי טרום סיעוד  
מבחן התלות - ADL  
קצבת הסיעוד לקשישים  
כיצד לבחור בית אבות?  
עזרה סיעודית לניצולי שואה  
 

מעוניינים במידע נוסף?
חייגו עכשיו: 072-33-80-309
או מלאו פרטיכם וניצור קשר בהקדם:
חברות סיעוד     שירותי סיעוד בבית     אחיות סיעוד     טיפול בקשישים     בתי אבות     בתי אבות פרטיים     שירותי סיעוד בבית     בתי אבות ודיור מוגן     מטפלת סיעודית     טיפול סיעודי     שירותי סיעוד     מטפלת לאדם סיעודי     עובדים זרים לסיעוד     עובד זר סיעודי     עזרה סיעודית     אחות לאחר ניתוח     אחיות סיעודיות ללילה     אחיות פרטיות ללילה     אחיות פרטיות     מטפל פרטי 24/7     מטפלת סיעודית ישראלית     מטפלת פרטית 24/7     מטפלת פרטית     שירותי אחיות