מבחן התלות - ADL

קשישים רבים הזקוקים לסיוע סיעודי יתבקשו בשלב כזה או אחר לעבור את מבחן התלות (ADL) שיקבע אם הם זכאים לקבלת קצבת סיעוד מהמדינה. במאמר זה נרחיב על המבחן החשוב כך שתוכלו לדעת בפני מה יקירכם ואתם עומדים וכדי שתוכלו להתכונן אליו כראוי.
 

מבחן התלות - קצת רקע

שלא כמו קצבאות אחרות שמעניקה המדינה לאזרחיה, קצבת הסיעוד מוענקת לקשישים בשירותי סיעוד כגון סיוע ממטפל/ת סיעודי/ת, ולא כסכום כסף חודשי. קצבת הסיעוד ניתנת לאזרחי ישראל ע"י הביטוח הלאומי במסגרת חוק הסיעוד (1988) במטרה להקל על משפחת הקשיש הסיעודי, זאת מתוך ההבנה שטיפולי סיעוד כרוכים בעלויות רבות שאזרחים רבים מתקשים לעמוד בהן.
 
כדי לקבוע מי זכאי לקבל את קצבת הסיעוד קבע הביטוח הלאומי 3 מדרגות סיוע (א', ב', ו- ג') המגדירות את מצב הקשיש. לפי מדרגות אלה נקבעת מידת הסיוע שיקבל הקשיש ולמעשה - שעות הטיפול להן יהיה זכאי.
איך נקבעת המדרגה? באמצעות מבחן התלות  (ADL - Activities of Daily Living)- מבחן יכולת תפקודית אותו עובר הקשיש הסיעודי.

 
מה מטרת המבחן ומה הוא כולל?

מטרת מבחן התלות כאמור היא לקבוע את הזכאות ואת מידת הסיוע  שיקבל הקשיש מהמדינה.
את המבחן מקיים 'מעריך' מטעם הביטוח הלאומי המגיע לבית הקשיש (כשבועיים בערך לאחר הגשת טפסי הבקשה) ובודק את רמת תפקודו היומיומית - יכולתו לבצע 6 פעולות הנחשבות לפעולות בסיסיות בחייו של כל אדם:
 • אכילה ושתייה - האם האדם יכול לאכול, לשתות וליטול תרופות בכוחות עצמו?
 • ניידות - האם האדם מסוגל לנוע ממקום למקום באופן עצמאי וללא סיוע?
לידיעתכם: אדם שיכול לנוע באמצעות מקל הליכה, קביים או הליכון נחשב לנייד. אדם המתנייד באמצעות כיסא גלגלים נחשב כבלתי נייד.
 • קימה ושכיבה - האם האדם מסוגל לעבור ממצב שכיבה לעמידה או ישיבה ולהיפך?
 • רחצה - האם האדם מסוגל להתקלח ולבצע את הפעולות הכרוכות ברחצה (יציאה וכניסה מהמקלחת למשל) ללא סיוע?
 • הלבשה - האם האדם מסוגל להתלבש או לפשוט בגדים לבדו (כולל פעולות כגון קשירת חגורה רפואית או הרכבת גפה מלאכותית במידת הצורך).
 • שליטה על סוגרים - האם האדם שולט במתן השתן ו/או בפעולת המעיים? לידיעתכם: שימוש בקטטר ובחיתולי מבוגרים מוגדר כחוסר שליטה על ההפרשות.
 
ראוי לציין כי בנוסף לכל 6 הפעולות שהזכרנו ייבחן גם הצורך בהשגחה על הקשיש וכן גם רמת ההשגחה  - השגחה חלקית לכמה שעות ביום או השגחה צמודה וקבועה? בנוסף, תוערך מידת מסוכנותו של הקשיש - כלפי עצמו וכלפי סביבתו (חולי אלצהיימר למשל זקוקים בד"כ להשגחה צמודה לאור העובדה שהם עלולים לאבד את דרכם).

 
כיצד נקבעת תוצאת המבחן?

בסיום מבחן התפקוד יקבל הקשיש ניקוד שיקבע למעשה את זכאותו לקצבה ואת דרגת הסיוע לה הוא זכאי. הניקוד נקבע בהתאם לתוצאות המבחן בכל אחת מהפעולות שנבדקו: ככל שהציון המרבי יהיה גבוה יותר יהיה זכאי הקשיש לסיוע גדול יותר, קרי שעות סיעוד רבות יותר - ממינימום של 9.75 שעות בשבוע ועד למקסימום של 18 שעות בשבוע.
בנוסף, עשוי לקבוע המעריך של הביטוח הלאומי כי יש לבצע מספר שינויים בבית הקשיש על מנת להתאים את סביבת מגוריו למצבו החדש (למשל שינויים מבניים בחדר האמבט שיקלו על רחצת הקשיש). במידה וכך יהיה, ישתתף הביטוח הלאומי בחלק מההוצאות הכרוכות בשינויים.
 
יקירכם זקוק לסיעוד?
המומחים של שירה שירותי סיעוד עומדים לרשותכם.

נשמח לענות לכם על כל שאלה ולהעניק לכם את כל הייעוץ וההכוונה שיסייעו לכם וליקירכם במבחן החשוב.

 
יקירכם אמור לעבור את מבחן התלות? ריכזנו עבורכם מספר טיפים והמלצות
 • חשוב שבזמן הבדיקה אחד מבני המשפחה הקרובה ישהה לצד יקירכם. הקפידו שיהיה זה מישהו שהוא מכיר וסומך עליו וגם מכיר את היסטוריית הטיפולים שלו (ייתכן שהמלווה יתבקש לספק מידע ולענות על שאלות חשובות הקשורות במצבו הרפואי של יקירכם).
 • הקפידו להביא למבחן את כל המסמכים הרפואיים הרלוונטיים הקשורים במצב יקירכם. הם יסייעו למעריך לאמוד טוב יותר את מצבו וגם יעידו על רמת הסיוע לה יידרש יקירכם.
 • הכינו את יקירכם לבדיקה - ספרו לו בפני מה הוא עומד ונסו להפיג את חששותיו: אזרחים רבים מבקרים את המבחן ומתארים אותו כלא נעים ואף משפיל את הקשישים הנבחנים. לכן חשוב שתכינו את יקירכם ככל הניתן, ספרו לו על המבחן ומה הוא יידרש לבצע בו. הכנה כזו תסייע לכם למנוע מצבי מבוכה מיותרים ולא נעימים וגם תקל על יקירכם.
 • היו אמינים ותארו למעריך את מצבו האמיתי של יקירכם. אל תוסיפו מידע אך גם אל תחסירו ממנו . ספרו על הקשיים האמיתיים עמם מתמודד יקירכם, גם אם דבריכם נוגדים את דבריו למעריך (לעתים לקשישים ישנה נטייה להמעיט בתיאור העזרה לה הם זקוקים, אם מבושה ואם מחוסר נוחות להודות בפני אדם זר שהם זקוקים לעזרה).
 • חשוב לדעת - מבחן התלות בוחן את היכולת לבצע את הפעולות ולא את רמת הקושי בביצוען. מכאן, אם הקשיש מסוגל לבצע פעולה כזו או אחרת (לאחר מאמץ מסוים וסביר) הוא ייחשב כמי שיכול לבצע אותה ולא ייחשב כזכאי לניקוד בגין פעולה זו.
עוד משהו שחשוב לדעת: תוצאת המבחן אינה סופית וניתן לערער עליה. בנוסף, גם אם בקשת יקירכם נדחית ניתן לבקש מבחן חוזר במקרים בהם חלה הידרדרות במצבו.

פרטים נוספים על מבחן התלות תוכלו למצוא באתר ביטוח לאומי
 
מידע נוסף:
מטפלת סיעודית  
מטפלים סיעודיים זרים - כל היתרונות  
אחות פרטית בבית חולים  
טיפול סיעודי בבית המטופל  
שירותי טרום סיעוד  
מבחן התלות - ADL  
קצבת הסיעוד לקשישים  
כיצד לבחור בית אבות?  
עזרה סיעודית לניצולי שואה  
 

מעוניינים במידע נוסף?
חייגו עכשיו: 072-33-80-309
או מלאו פרטיכם וניצור קשר בהקדם:
חברות סיעוד     שירותי סיעוד בבית     אחיות סיעוד     טיפול בקשישים     בתי אבות     בתי אבות פרטיים     שירותי סיעוד בבית     בתי אבות ודיור מוגן     מטפלת סיעודית     טיפול סיעודי     שירותי סיעוד     מטפלת לאדם סיעודי     עובדים זרים לסיעוד     עובד זר סיעודי     עזרה סיעודית     אחות לאחר ניתוח     אחיות סיעודיות ללילה     אחיות פרטיות ללילה     אחיות פרטיות     מטפל פרטי 24/7     מטפלת סיעודית ישראלית     מטפלת פרטית 24/7     מטפלת פרטית     שירותי אחיות