כיצד לבחור בית אבות

המדריך המלא
 
בחירת בית אבות או מסגרת דיור מוגן הינה החלטה לא פשוטה - לא לאדם שאמור לעבור ולהתגורר במקום החדש ובוודאי לא לילדים להורים מבוגרים שלעתים הם אלו שצריכים לקבל את ההחלטה עבור הוריהם.
 
פעמים רבות מדובר בהחלטה של הקשיש עצמו שהחליט כי הגיע הזמן לעבור למקום מוגן יותר שיסייע לו בחיי היומיום, למסגרת שתאפשר לו להמשיך לנהל אורח חיים עצמאי ככל הניתן. לעתים מדובר בהחלטה של בני זוג בגיל מתקדם המבקשים לעבור יחד לסביבה בטוחה יותר שתעניק להם את כל היתרונות והפעילויות החברתיות הקיימים בית האבות.
אך לצערנו, לעתים מדובר גם בקשישים הזקוקים לסיוע, לטיפול ולהשגחה במסגרת שתדאג
לכל צרכיהם.
 

החלטה לא פשוטה אך חשובה

בכל המקרים, ובייחוד בזה האחרון שהזכרנו, ההחלטה על בית האבות חשובה וקריטית בכל הקשור להמשך חייו של האדם שעובר אליו וכן לאיכות חייו.
הצורך להחליט על בית האבות מגיע לרוב לאחר קבלת החלטה לא פשוטה אחרת - ההחלטה לעזוב את הבית המוכר והבטוח ולעבור לסביבת מגורים אחרת, חדשה ולא מוכרת, אך כזו שגם תתאים למצב הבריאותי, הפיזי והמנטאלי של הקשיש.
 
עם תחילת מסע החיפושים אחר בית האבות המתאים, תגלו שיש לכם שאלות והתלבטויות רבות הנוגעות לאופי המסגרת המתאימה, ולכל אלה יצטרף גם הרגש שלא יקל עליכם. לא פעם לא תדעו מה לבדוק, על מה להתעכב ואילו שיקולים חשובים לקחת בחשבון.
 
במאמר הבא ננסה לעשות קצת סדר ולהעניק לכם מספר טיפים, נקודות למחשבה ושיקולים אותם מומלץ לבחון מראש על מנת שתוכלו לקבל את ההחלטה הנכונה.
 
אך לפני הטיפים חשוב לנו להדגיש כלל אחד מעל כולם: זכרו כי בית האבות שתבחרו אמור להתאים קודם כל וככל הניתן למצבו הבריאותי והפיזי של יקירכם. יחד עם זאת חשוב שבית האבות יתאים (ככל הניתן) גם לכם בני המשפחה - האנשים הקרובים ביותר ליקירכם, אלו שאמורים לבקרו בשגרת היומיום. מדובר בפרמטר חשוב שכן הביקורים והידיעה שאתם קרובים אליו ויכולים לבקרו בכל עת עשויים לסייע לחוסנו הנפשי של יקירכם.
 

התייעצו עם גורמים מקצועיים

במקרים בהם צורך הרפואי הוא שהביא להחלטה לעבור לבית האבות חשוב שתתייעצו עם גורמים מקצועיים ורפואיים רלוונטיים. אנו בטוחים שרופא המשפחה של יקירכם, המכיר אותו היטב, יוכל לסייע ולתת לכם טיפים ונקודות למחשבה שלא חשבתם עליהם לפני כן. כך גם עם העובדת הסוציאלית או כל גורם מקצועי רלוונטי אחר. השתדלו להתייעץ עמם כבר בתחילת החיפוש שכן ההמלצות שתקבלו מהם יסייעו לכם במיפוי בתי האבות מתאימים ומתאימים פחות.
 
מחפשיפם בית אבות ליקירכם?
 
אנו כאן בשבילכם!

המומחים של שירה שירותי סיעוד ישמחו להסביר לכם על שירותי הייעוץ וההשמה בבית האבות, להעניק לכם מניסיונם ולסייע לכם בקבלת ההחלטה על סביבת המגורים העתידית של יקירכם, עד השתלבותו המלאה בביתו החדש. 
 
שתפו ככל האפשר

כאמור בתחילת המאמר, במקרים בהם את ההחלטה מקבל מי שאמור לעבור לבית האבות נחסכים המון לבטים וחששות בכל הנוגע להתאמת המסגרת ליקירכם.
אך במקרים בהם ההחלטה נתונה לגמרי בידכם, חשוב שתנסו לשתף ככל שניתן את יקירכם בקבלת ההחלטה: שאלו אותו על צרכיו, מה הוא מצפה ממקום המגורים החדש וקחו אותו לביקורים בבתי האבות שנראים לכם מתאימים. תשובות יקירכם יכוונו אתכם בחיפושים ויסייעו לכם לדעת מה נכון ולא נכון עבורו, וכן יסייעו לכם להחליט על אחד מבית האבות כאשר תתלבטו בין 2 אופציות. השיתוף גם יסייע ליקירכם לחוש שהוא חלק מההחלטה וכי מתחשבים בדעתו.
 

וודאו שבית האבות מעסיק צוות רפואי

במיוחד נכון הדבר במקרי סיעוד. חשוב שצוות רפואי יהיה זמין בכל עת לטובת הענקת טיפול רפואי ראשוני בעת הצורך ולפינוי לבית החולים במהירות האפשרית.
 

אל תראו בית אבות אחד

ואפילו לא שניים. כיום עומדות בפני מי שמחפש בית אבות שלל אפשרויות ומסגרות המתאימות למגוון אוכלוסיות, צרכים ומצבים רפואיים. וכמו בכל החלטה חשובה אחרת - ככל שתראו מספר מקומות גדול יותר כך תבינו מהם ההבדלים, תכירו את החסרונות והיתרונות של כל אחד ותדעו טוב יותר מה לשאול ומה לבדוק בבית האבות הבא.
זכרו - בית האבות אותו תבחרו יהווה את ביתו החדש של יקירכם. וכמו שמחפשי דירה רואים מספר גדול של דירות חשוב שגם כאן לא תצמצמו את הבדיקה למקום אחד או שניים ותבקרו בכמה שיותר בתי אבות (כמובן רק באלה שעברו את הסינון הראשוני שלכם ונראים מתאימים).
 

מיקום, מיקום, מיקום

זה נכון בכל הקשור למציאת דירה למגורים, לפתיחת בית עסק וזה נכון על אחת כמה וכמה גם בבחירת בית אבות ליקירכם. כאמור בתחילת המאמר - יקירכם ימתין לביקוריכם וגם אתם תרצו לבקרו כמה שיותר ולעתים לארחו בביתכם בסופי שבוע וחגים. וכדי שהנסיעה לבית האבות וממנו לא תהפוך למשימה קשה ומייגעת חשוב שבית האבות יהיה קרוב ונגיש אליכם ככל הניתן. בית אבות קרוב למרבית בני המשפחה יסייע לכם בביקורכם השגרתיים וגם יקל גם על מעבר יקירכם למשכנו החדש.
 

קבלו המלצות

הקשיבו למכרים וחברים שעמדו בפני החלטה דומה. שמעו את הטיפים שלהם על תהליך החיפוש ובקשו מהם המלצות וחוות דעת על בתי אבות שהם מכירים. לעתים דווקא ההמלצה שלהם תתברר כבחירה המתאימה והנכונה ביותר עבור יקירכם.
 

אל תסתפקו במידע שבאתר בית האבות או בהמלצות הצוות

קראתם באינטרנט על בית אבות שנראה לכם מתאים? קיבלתם עליו המלצות? אל תסתפקו רק באלה ובדקו את בית האבות גם בעצמכם: בקרו וסיירו בו (אפילו יותר מפעם אחת ואם ניתן עם יקירכם), בדקו את רמת הניקיון באזורים הציבוריים והפרטיים בבית האבות, בדקו את הצפיפות בחדרים, את רמת האוכל המוגש לדיירים, שאלו את צוות בית האבות את כל השאלות החשובות ואל תשכחו לשאול את דיירי המקום האם הם מרוצים מהשהייה בו. לא תאמינו כמה מידע חשוב תוכלו להפיק מביקור כזה, מידע שלא תקבלו באף מקום - לא באתר ואף לא מצוות בית האבות.
 
לפניכם מספר שאלות / נקודות נוספות שיסייעו לכם בתהליך חיפוש בית האבות. את חלקן תוכלו לברר כבר באתר בית האבות ואת חלקן תצטרכו לבדוק ולשאול בעצמכם בעת ביקורכם:
  • הימצאות רישיון הפעלה או רישיון של משרד הבריאות
  • תנאי תשלום ועלויות
  • מספר המטפלים ביחס למספר הדיירים
  • שעות הפעילות של בית האבות
  • אופי האוכלוסייה - האם מגוונת והטרוגנית?
  • פעילויות חברתיות בבית האבות
  • מספר דיירים בחדר
  • סידורי האבטחה במקום
ולבסוף - התכוננו היטב ליום המעבר
החלטתם ובחרתם בית אבות? ללא ספק עשיתם צעד גדול וחשוב בדרך למעבר יקירכם למשכנו הבטוח והחדש. כעת, כל שנותר הוא להכין אותו ליום המעבר, לתקופת ההסתגלות הראשונה החשובה והקריטית בכל הקשור לקליטתו הנוחה והחלקה.

לכן, חשוב שתתכננו את יום המעבר בקפידה, תלוו את יקירכם ככל האפשר ביום זה אך גם לאחר מכן - בשבועות הראשונים לשהייתו במקום. מומלץ לתכנן מראש תקופה זו ולחלק את הביקורים בין בני המשפחה הקרובים, כך שכל אחד יידע מתי תורו להגיע לבית האבות ומה עליו לעשות. הכנה כזו תסייע לשקט הנפשי שלכם ותעניק לכם ביטחון שיקירכם נקלט במהירות ובצורה החלקה ביותר.
מידע נוסף:
מטפלת סיעודית  
מטפלים סיעודיים זרים - כל היתרונות  
אחות פרטית בבית חולים  
טיפול סיעודי בבית המטופל  
שירותי טרום סיעוד  
מבחן התלות - ADL  
קצבת הסיעוד לקשישים  
כיצד לבחור בית אבות?  
עזרה סיעודית לניצולי שואה  
 

מעוניינים במידע נוסף?
חייגו עכשיו: 072-33-80-309
או מלאו פרטיכם וניצור קשר בהקדם:
חברות סיעוד     שירותי סיעוד בבית     אחיות סיעוד     טיפול בקשישים     בתי אבות     בתי אבות פרטיים     שירותי סיעוד בבית     בתי אבות ודיור מוגן     מטפלת סיעודית     טיפול סיעודי     שירותי סיעוד     מטפלת לאדם סיעודי     עובדים זרים לסיעוד     עובד זר סיעודי     עזרה סיעודית     אחות לאחר ניתוח     אחיות סיעודיות ללילה     אחיות פרטיות ללילה     אחיות פרטיות     מטפל פרטי 24/7     מטפלת סיעודית ישראלית     מטפלת פרטית 24/7     מטפלת פרטית     שירותי אחיות